11 Mart 2015 Çarşamba

5N1K Gelişim Akademisi Tarafından Düzenlenen “8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ” Panelinde AGİKAD Adına, Başkan Başkanı İnsaf KILIÇ’ın Yaptığı Konuşma

5N1K GELİŞİM AKADEMİSİ TARAFINDAN DÜZENLENEN “8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ” PANELİ’NDE;
AGİKAD BAŞKANI İNSAF KILIÇ’IN YAPTIĞI KONUŞMA
AGİKAD DÜNYA, EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN.
Saygı değer katılımcılar hoş geldiniz.
Bildiğiniz gibi, 8 M art, 1857 tarihiyle, Amerika’nın, NEWYORK, şehrinde 129 kadın işçinin, yanmasındaki, acı sonuçla, gerçekleşen, olaydan doğan bilinçle, farklı bir uyanış başlamıştır. Yanarak ölen kadınlarımızın, anısına tüm kadınları saygıyla, AGİKAD, adına anıyoruz.
Derneğimiz hakkında kısaca bilgi vermek üzere, konuşmacı olarak davet edildiğimiz bu platformda bulunmaktan ve bize bir tanıtım imkânı sağlanış olmasından, büyük mutluluk duyuyorum. Teşekkürler.
Öncellikle, yüce yarada’ nın, en güçlü varlık olarak yarattığı kadına yaratıcılık vasfı, yani,  ana olma ayrıcalığının verilmiş olması, yine yaradanın Türk Milletine büyük mucize olarak sunduğu, ulu önder Mustafa kemal Atatürk’ün, Türk kadınına verdiği değer ve biz kadınlardan istenilen görevlerle sorumluluklarından esinlenerek, 8 Kasım 2004 yılında, çıktığımız yolculukla, Ankara Girişimci Kadınlar Derneğimiz,(AGİKAD)  Çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmak için toplum, da, kadınların, eğitilmesine katkı ağlamak ve sosyal girişimcilik adına ve ihtiyaç sahibi kadınların, istihdam odaklı, faydalanmasına katkı sağlanması için kurulmuştur.
 Dünyada gelişmiş ülkeler arasında yer almayan ülkemiz, kadınlar için büyük bir çoğunluğun erkek çocuklarıyla eşit düzeyde, eğitim alamamaları sebebiyle, ekonomik bağımsızlıklarını elde edememiş olmaları sonucunda, gerek aile içi ekonomisine, gerek se,  ülke ekonomisine, katkıda maalesef arka planda yer almaktadır.
Kadınlarımızın, yeterince, özgür iradeye kavuşamaması sonucunda, özellikle eğitim eksikliğinin, önemi büyük. Örneğin, Töre, Namus, vs eksiklik anlayışıyla, kadını acıtan gerçek yaşamla günümüzde karşı karşıyayız.
Kadını, pozitif yaşamla, sosyalleştirdiğimiz de,  toplum için tüm  insanların, öncelikle  insan haklarına saygılı, evrensel çocuk ve kadın haklarına duyarlı olması gereklidir. Toplumdaki tüm bireylerin, hukuksal siyasal, ekonomik, kültürel toplumsal, fiziksel konumlarının geliştirilmesi ve korunması gerektiği gibi, tüm insanların bu haklardan yararlanabilmesinin sağlanması gerekmektedir. Kadına karşı şiddetin bilimsel olarak araştırlılıp, öneriler doğrultusun da, eğitim ile çözülmesi gerekmektedir.
Bilindiği üzere, yaradan, tarafından özel yaratılan,  Ana’nın yaratıcılığı onda var olan sevgi gücün den gelmektedir.
Herhangi bir sevginin gücünden bahsetmek için, onun niteliğini anlatmak için, anne sevgisi gibi örnekler verildiği hepimizin malumudur.  Derneğimizin asıl kuruluş nedeni toplumumuzda, sevgi dolu yürekli kadınlarımızı nasıl güçlendiririz.
Sloganıyla yola çıkılmıştır.
Örneğin, çeşitli sanatsal ve eğitsel dallarda yapılan, faaliyetlerle, 
GİRİŞİMCİLİK RUHUNUN GELİŞTİRİLMESİ,
ana ilkemiz olmuştur. Zira bilgi düzeyini artırmak, sonsuz hedefimizdir.
Geleceğe, sevgi dolu nesiller yetiştirmek , yine sevgi dolu kadınlarımızla, gerçekleştirilmeye,  yönelik çalışmalarımıza,  devam edilmektedir.
Bu bağlamda, derneğimizin gerçekleştirdiği projelerden kısaca bahsetmek istiyorum.
KOSGEB Destekli, Girişimcilik eğitimlerimiz, aralıklı devam ediyor.
2- sağlıklı yaşam ve sanat dallarındaki eğitimler
Ankara Barosu gelincik proje ortaklığımızın sorumluluğuyla, girişimcilikte birleştirdiğimiz, mesajlı çalışma örneğimiz olan.
YAKALARIMIZDA GÖRDÜĞÜNÜZ; 
Kadına karşı şiddete hayır kampanyamızda, - gelincik projesinden hareket ile kadınlarımızın yakalarına takılacak gelincik, tanıtım çiçeğimiz, imkânlarımız içerisinde,  devam etmektedir.
Bu konuda, işsiz ev kadınlarına ürettirilen, ipek kozalardan gelincik sevgi çiçeğimizle,  işsiz ev kadınlarına,  istihdam odaklı çalışmalarımızda,
SEVGİSİZ YAŞAMLARI KINAYARAK;
( KADINA KARŞI ŞİDDETE HAYIR DİYORUZ) 
Kadın sığınma evlerine, açtırdığımız atölyeyle, üretilen bez bebeklerin,  yanında, ayrıca, 2 ci el eşya yardımlarımızı, sığınma evinden çıkanlara, belediyeler aracılığıyla ulaştırıyoruz.
Kadının statüsü genel müdürlüğün desteği olan, mikro kredi başvurularına,  aracılığımız sürmektedir.
Bir kadını eğitip, bilinçlendirirken, istihdam olanağına öncülük ettiğimizde, bir aileyi kurtaracağımıza inanıyoruz. 

Hiç yorum yok: