10 Aralık 2014 Çarşamba

10. YAŞ, "HAYIRLI VE KUTLU OLSUN"

AGİKAD 10. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLADI
Kısa adı AGİKAD olan “Ankara Girişimci Kadınlar Derneği’nin 10. kuruluş yıldönümü görkemli bir tören, eğlenceler ve şenliklerle muhteşem bir şekilde kutlandı.
AKİKAD, 28 Kasım 2014 Cuma günü saat 13 00 de Batıkent AKVARYUM AVM içinde 10.kuruluş yıldönümünü üyelerin ve çok sayıda  davetlinin katıldığı tören ve eğlencelerle kutladı.
Ankara Kulübü Derneği, Yenimahalle İlçe Kadın Kolu Başkan ve Üyeleri, Batıkentli bayan muhtarlar, Cumhuriyet Kadınları Batıkent Şubesi Başkan ve Üyeleri, Dünya Dernekler Federasyonu Başkan ve Üyeleri, Ehlibeyt Vakfı mensupları, Kızılay Derneği Altındağ şubesi Kadınlar Kolu, Dünya Kardeşlik Derneği Beştepe Şubesi Üyeleri, Yenimahalle Kadın Meclisi Üyeleri, KOSGEB temsilcisi, Kızılay Batıkent Şubesi Kadın Kolu Başkan ve Üyeleri, Sağlıklı Yaşam Derneği Üyeleri, Köy-Der Kadın Kolu Başkan ve Üyelerinden bir grup da, temsil ettikleri STK’lar adına toplantıya katıldılar.
Gündem AGİKAD Başkanı İnsaf Kılıç’ın konuşmasıyla başladı.
BAŞKAN İNSAF KILIÇ’IN KONUŞMASI;
Derneğimizin kuruluşundan bu yana tam 10 yıl geçti. Hedefimize ulaşmak için bizimle birlikte hareket eden gerek yönetim kurulunda şimdiye kadar görev alan ve gerekse üye olarak destek veren değerli arkadaşlarıma, katkısını esirgemeyen kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör yetkililerine yürekten teşekkür ediyorum. Bu gün burada bizleri bir araya getirmek için bu organizasyonu gerçekleştiren dostları ve yine bizi yalnız bırakmayan tüm katılımcıları da muhabbetle selamlıyorum. Bize çalışmalarımızda daima destek veren eşime ve aileme de teşekkürü borç biliyorum.
Büyük Atatürk bir sözünde şöyle diyor; “Toplumun bir kesimini yüceltirken, diğer kesimi zincire vurulamaz”. Biz de üzülerek söylüyoruz ki, kadınlarımız hakları açısından yıllar boyu adeta zincire vurulmuştur. Türk kadını bu zinciri kırmak ve tüm insani haklarını kullanmak durumundadır. Kadın olarak içimizdeki cevheri ortaya çıkarmanın bir yolu da sosyal girişimciliktir. Bir başka deyişle kendini keşfetmektir. AGİKAD’ın amaçlarından biri de, işte bu konuda kadınlarımıza destek olmak, hem kendilerine, hem de ekonomiye katkılarını sağlamaktır.  
BAŞLANGIÇ; BATIKENT GİRİŞİMCİ KADINLAR DERNEĞİ
Derneğimiz 2004 yılında Batıkent’de yaşayan hanımlarımıza hizmet amacıyla o zamanki adıyla “Batıkent Girişimci Kadınlar Derneği” olarak kurulmuştu.20 kurucu ve duyarlı kadınımızla çeşitli platformlarda Batıkent’in ve Batıkentli kadınlarımızın sorunlarını dile getirdik. Daha sonra “(AGİKAD) Ankara Girişimci Kadınlar Derneği” adını almakla Ankara genelinde kadın sorunlarına eğilmeye devam ettik. Birçok gelişimde katkı payımızın olduğunu düşünüyoruz” dedi ve teşekkürlerini yineleyerek 10 yılda yapılanları kısaca özetledi. (Web sitemizde faaliyetler daha önce de yayınlandığı burada tekrar yazmıyoruz)
FAALİYET, ETKİNLİK VE AKSİYONLARIMIZDAN ÖRNEKLER
peki kuruluşumuzdan bu yana geçen 10 yılda faaliyetlerimizi özetlersek neler yaptık; evlerdeki saklı kadın işgücünü ve kadın girişimcilerimizi harekete geçirmek için destek olmaya gayret ettik
1- AB projelerinden başlayarak, kadın girişimciliği konusunda, yurt  içi ve yurtdışında sesimizi duyurmuş olduk. özellikle avrupadaki girişimcilikle ilgili eksikliklerimizi, ilgili bakanlığa ve bazı belediyelere, iletmiş olduk dedi.
2- Girişimcilik konusunda, kosgeb destekli, sertifikalı,  girişimcilik eğitimlerimizden 160 kadın girişimcimizi,  faydalandırmış olduk ve bunların içinden 13 kişi kendi işini kurmayı başarmıştır.
bu konuda kadına olan desteğimiz devam  ediyor. örneğin kasım  ayı 3 girişimcimizi başka kuruluşlar aracılığıyla faydalandırdık ve bu konuda gönüllü danışmanlıklarımızı gerçekleştiriyoruz.
3- 2014 yılı, çalışma bakanlığında sonuçlanacak, ev eksenli ve atölye destekli projemizin sonucunu bekliyoruz.
4- Ankara da, kadını güçlendirecek, konularda, özellikle belediyelere verdiğimiz proje önerilerimizi ve tekliflerimizi gerçekleştirdik. seminerller bazında, ankara’da binin üzerin de kadına ulaşarak kadın girişimciliği ve pazar odaklı, altındağ belediyesi, çankaya belediyesi, keçiören belediyesi ve özellikle, yenimahalle belediyesinin salonunu kullanarak, her ay gerçekleşen, kadın konulu seminerlerimize zaman zaman, devam ediyoruz. üyelerimizin katılmasını istediğimiz, ücretsiz olarak, her perşembe saat: 16.00 da derneğimizde, farkındalık  seanslarımız devam ediyoru özetledi.
5- Sanat dalında; özellikle kendi, projesi  olan ve  zaman zaman agikad yararına, “ adım kadın “ adlı, insana katkı koyan mesajlı, tiyatro oyunuyla, bir çok insana ulaşmayı başardıklarını söylerken. örneğin oyunumuzu seyreden bir erkek seyirci “ oyunu, izlediğimde çok utandım. bir daha eşime bağırmayacağım” dediğinde bir damlayla çok şey ifade ettiğimizi anladık.
halk eğitim destekli, kurslarımız. her hafta pazar günleri, türk sanat ve türk halk müziği korolarımız ve  resim kursumuz,  el sanatları kurslarımız devam ediyor. Ankara barosu gelincik merkezi proje ortaklığımız olan, gelincik bu dönemde en önemli çalışmalarımız arasındadır. bildiğiniz gibi, 25 kasım kadına yönelik şiddeti önleme günüydü. bu konuda dünyada her gün 4 kadından birisi öldürülüyor ve şahsen bir kadın olarak, benim de sizler gibi yüreğim sızlıyor.
Sevgili konuklara seslenerek, yakalarımızda gördüğünüz, gelincikli mesajımız; kadının istihdam bölümünde, haklı olarak bizi ilgilendiriyor. bursa dan getirdiğimiz, kutsal kozalar boyanıyor ve yine, önemli bitkiyi kadınla bütünleyerek, gelincikli  mesajımızda, evlerde işsiz, ihtiyaç sahibi kadınlara, hatta sığınma evlerindeki kadınlara, istihdam yaratarak, el emeklerine katkı sağlayarak, tanıtımız da kullandığımız, patentli çalışmamızı geçekleştiriyoruz. bu önemli aile çiçeğimizle ‘’kadına karşı şiddete hayır diyoruz ’’gelincik yapımıyla halk eğitim kursumuzda, 36 kişiye verdiğimiz, ev eksenli istihdam, desteğimize, birçok müracaat var, bir stk olarak, imkanlarımız kısıtlı, bu konuda tüm belediyelere seslenerek, evlenme cüzdanlarıyla verilmesini istediğimiz ikili sevgi çiçeğimizi” sevgisiz dokunma, incinirim “  mesajımızla, ev eksenli kadına istihdam yaratan çalışmamıza, destek olacak kurum ve kuruluşlarla devam edebiliriz, diyerek, konuyla ilgili daha çok kadına, istihdam olanağı sağlamak için, bir şekliyle, içişleri bakanlığındaki projemizin sonucunu beklerken, diğer tarafta, belediyelere başvurularımızı yaptık. konunun sonuçlanması için, buradan da sesimizi duysunlar istiyoruz diyerek. özellikle bu konuya, ekonomik anlamda katkı sunmak, isteyen duyarlı kuruluşlar bireyler gelincikleri alarak, projemize, destek verebilirler.
 Belediye vasıtasıyla kadın sığınma evine açtırdığımız, atölyede sığınma evi kadınlarına, terapi ve cebine harçlık desteği, bez bebeklerle kendimize düşen çalışmamız devam ediyor derken,sevgili konuklar, bana göre kadınların her biri birer ışıktır. yeter ki  bu değerlerimize önem verelim bu ışıklardan faydalanan insanlar faydalansın ve kadın aracılığıyla birçok insanda bilinç oluşsun istiyoruz. buradaki benim görevim insan sevgisiyle ve kadınımızı en yüksek seviyede ekonomik ve sosyal becerisini kazandırmaktır. siz katılımcıların desteğiyle el ele verilirse, başaramayacağımız, engel yok diyorum. çünkü kadını tanrı özel yaratmıştır. yeter ki kendi gücünü fark edenlerin sayısı çoğalsın dedi.
2015 YILI, BAZI HEDEFLERİNİ ÖZETLEYEREK
Girişimcilik kurslarımız devam edecek, kadın, girişimcileri  konusunda, ilgili bakanlıkla dayanışmamızda, mikro kredi imkanı 5 er kişilik gurupları faydalandıracağız. kadının statüsü. başta olmak üzere, kurum ve kuruluşlarla, kadın konulu çalışmalarımız devam edecek. Hepinizi saygıyla selamlarken katılımcılara şükran ve teşekkürünü yeniledi.

Hiç yorum yok: