25 Ocak 2013 Cuma

İlk Dava Sincan'da....

ANKARA BARO’SU, "GELİNCİK PROJESİ" MERKEZİ'NİN "ŞİDDETE ANINDA MÜDAHALE EKİBİ" İŞ BAŞI YAPTI...
Ankara Barosu Gelincik Merkezi, şiddet yüzünden öldürülen tüm kadınların davalarını üstlenmeye hazırlanıyor. İlk dava Sincan’da kocası tarafından 4 yerinden bıçaklanarak öldürülen Gönül için….
Kadına şiddet olaylarını takip etmekle görevli uzman bir ekip kuran Gelincik Merkezi, yaralama ve ölümle sonuçlanan olaylara ilişkin açılan davalara müdahil olmak için girişimlerde bulunacak. Herhangi bir başvuru beklemeksizin harekete geçecek ekibin ilk girişimi, Sincan’da kocası tarafından bıçaklanarak öldürülen Gönül Ç. için oldu.
Şiddet mağduru kadınlara hukuki ve sosyal destek vermek üzere 2 yıl önce faaliyete geçen Gelincik Merkezi, bugüne kadar başvuruda bulunan bin 500 şiddet mağdurunun hukuki mücadelesini üstlendi. Gelincik Merkezi, müdahale için bundan böyle yalnızca başvuru beklemeyecek. Merkezin görevlendirdiği avukatlar, şiddet olaylarını yakın takibe alacak ve yaralama ve ölümle sonuçlanan olaylarda taraflarla iletişime geçerek yargısal sürecin başlatılması veya devam ettirilmesini sağlayacak.
İLK MÜCADELE GÖNÜL İÇİN
Gelincik Merkezi bu kapsamda ilk müdahalesini kocası tarafından 4 yerinden bıçaklanarak öldürülen Gönül Ç.’nin ailesiyle iletişime geçerek yaptı. Merkez Üyeleri, Gönül Ç.’nin acılı ailesini Sincan’da ziyaret ederek olayla ilgili ayrıntılı bilgi aldı. Davaya müdahil olmak için ailenin de onayını alan Gelincik avukatları, ailenin sonuna kadar yanında olacaklarını söyledi. 
Gelincik Projesi Başkanı Av. Hilal Akdeniz, bugüne dek üstlendikleri davalarda şiddet mağduru kadınların haklarının korunabilmesi adına pek çok kazanım elde ettiklerini belirterek, “Bundan sonra da, şiddete kurban verdiğimiz her kadın için yapılan yargılamalarda bizzat yer alarak şiddet uygulayanların hak ettikleri en yüksek cezayı alması için mücadele vereceğiz” diye konuştu. 

Hiç yorum yok: