12 Ocak 2013 Cumartesi

ERCAN DEVA: "GELECEĞİN İNŞASI ve GELİNCİK PROJESİ…"

AGİKAD, 
GELECEĞİN İNŞASI VE 
GELİNCİK PROJESİ…
 Ercan Deva
Türkiye’nin geleceğini kadınlar inşa edecek. Buna yürekten inanıyorum.
Ulu önder Atatürk’ün Türk kadınları ile ilgili öngörünün ne kadar geçerli olduğunu ulusumuz yaşayarak görecek.
Atatürk, Cumhuriyet in ilanından dokuz ay önce Şubat 1923 de şu sözleri söylemişti:
”Bizim sosyal toplumumuzun başarısızlığının sebebi, kadınlarımıza
karşı gösterdiğimiz ilgisizlikten ileri gelmektedir. Yaşamak demek faaliyet
demektir. Bundan dolayı bir sosyal toplumun, bir organı faaliyette
bulunurken, diğer bir organı işlemezse, o sosyal toplum felçlidir.”
Bu çarpıcı tespitinin ardından, Atatürk’ün kadınlara verilmesi gereken önemi gözler önüne seren sözleri ise şöyleydi:
”Daha esenlikle, daha dürüst olarak yürüteceğimiz yol vardır. Bu
yol, Türk kadınını çalışmamıza ortak yapmak, ilmî, ahlâkî, sosyal, ekonomik
yaşamda erkeğin ortağı, arkadaşı, yardımcısı ve destekleyicisi yapmak
yoludur.”
Geçenlerde kısa adı AGİKAD olan Ankara Kadın Girişimciler Derneği’nin Batıkent’te Yenimahalle Kültür Merkezinde düzenlediği bir toplantıyı izledim. AGİKAD Başkanı İnsaf Kılıç, aydın bir Türk kadını olarak mesajları çok net olan bir konuşma yaptı. Kılıç, “ Kadın sanatla iyileştirilince daha verimli oluyor. Her kadın, bir kadına çevre duyarlılığını öğretmeli.” dedi.
Toplantıya katılan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Türkiye’nin çıkış noktasının üretimden geçtiğini, üretimin her çeşidine destek verilmesiyle ülkenin borcunun kalmayacağını, dünya ortalamasında iyi bir yer edinebileceğini vurguladı. Yaşar, borcu borçla ödeyerek gelecek kuşaklara iyi bir Türkiye bırakılamayacağını belirterek, “Çağdaş bir ülkede kadın-erkek eşitliğinin şart olduğunu” söyledi, üretimin artırılmasında kadınla erkeğin birlikte yol almalarının önemini vurguladı.
Yaşar, daha sonra aldıkları meslek edindirme kurslarını başarıyla tamamlayan kadın girişimcilere belgelerini verdi.
Toplantıda “Gelincik Projesi” de gündeme geldi. Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı, Ankara Valiliği başta olmak üzere bir çok ilçe belediyesinin ve derneğin katkıda bulunduğu projeyi Ankara Barosu da sıcak biçimde destekliyor.
Artık şiddet gören kadınların (çocukların) yanında Ankara Barosu’nun  desteği ve Gelincik Projesi’nin gücü var. Türkiye’nin geleceğine yön verecek kadınlarımız, asla unutmayın şiddet kaderiniz değil. Siz neredeyseniz Ankara Barosu oraya gelecek. Karakola, savcıya barosunun bir avukatıyla beraber gideceksiniz. Size şiddet uygulayanları adalete teslim edilecek. Alo Gelincik Hattına ( 444 43 06 ) telefon etmeniz yeterli olacak. İnternette isehttp://www.gelincikprojesi.com/ ile http://www.gelincikprojesi.org/ sitelerine başvurabilirsiniz. Ankara Barosu’nun Gelincik Merkezine ( Ihlamur Sokak No:1 Kızılay) de başvurabilirsiniz.
AGİKAD’ın başarısında “takım oyunu” nun rolünü net olarak gördüm. Başkan İnsaf Kılıç, Başkan Yardımcısı Nesrin Yaşar, Yönetim Kurulu Üyesi Handan Demirdamar, Genel Sekreter Şükran Kipiç ile danışman İsmail Kara’nın ortak enerjisi sonuç vermişti. Dernekçilik gönül işidir. Gönülleri gerçekten zengin olan, özveriyle hizmet veren bu insanlara selam olsun. Kadınlarımız, meslek sahibi olarak ekonomik özgürlük yolunda atacağı adımlarda onlara güvenebilirler.  Onları içtenlikle kutluyorum. 

Gelincik Projesi’nin oluşumunda emeği geçen herkes övgüye layık. Ankara Barosu’nun bu projeye destek vermesini hararetle alkışlıyorum.  Bu önemli projeye “karınca kararınca katkım olursa” bundan büyük bir mutluluk duyacağımı da belirtmek istiyorum.
Not: Tüm okurların yeni yılını içtenlikle kutluyor, 2013’ün hem ülkemize ve dünyaya barış, huzur ve güzellikler getirmesini diliyorum. (
27 Aralık 2012 Perşembe)  

Hiç yorum yok: