27 Temmuz 2012 Cuma

Sevgili Üyelerimiz ve Değerli Kamuoyuna arz ve ilân olunur!...

ANKARA GİRİŞİMCİ KADINLAR DERNEĞİ (AGİKAD)
AGİKAD Başkanı: İnsaf KILIÇ
2009- 2012  DÖNEMİ 
YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU

            01-  17 Haziran 2009, Ankara Valiliği’ne Kültürümüzde Önem Taşıyan “Türk Dantel Müzesi” kurulması ve konuyla ilgili kadın istihdamına katkı sağlayacak projemizi verdik.
            02- 10 Temmuz 2009, Kadından Sorumlu Bakan Aliye Kavaf makamında ziyaret edilerek; 17 Haziran 2009 günü Ankara Valiliği’ne verilen “Dantel Müzesinin açılması” talebimizle ile ilgili açıklamalı bilgi verildi.
            03- 08 Temmuz 2009 “Happykidis Genel Müdürü Av. Ali Ulusoy ile “Avrupa Birliği Projeleri” çalışmalarına başlama amacımızı gerçekleştirdik.
            04- 23 Ağustos 2009 Yönetim Kurulu Üyemiz Tomris Yalçınkaya’nın Projesi olan “Kastamonu’da Türk Dantel Müzesi” açılışına maddi manevi destek verildi ve büyük bir törenle gerçekleştirilen Müze Açılışına 3 temsilci ile katılındı.
            05- 26 Aralık 2009, “Zenger Paşa Konağı’nda” yemekli “Dünya Kadınlar Günü” etkinliği,120 kişilik kadın  gurubunun katılımıyla kutlandı.
            06- 13 Aralık 2009, “Yenimahalle Kent Konseyi’ne” tüm yönetim kurulu üyeleri olarak fiilen katılıp, Kent Konseyinin alt kurullarında bazı arkadaşlarımızın görev almalarını sağlandık.
            07- Derneğimiz proje başvuru sahipliğimizde  2-ayrı –AB- projesini gerçekleştirdi ve bu projeler kapsamında kendi ülkemize olan katkımız, özellikle yerel yönetimlere aktarıldı. Bundan böyle de “yapabileceğimiz bütün projelerin” takipçisi olacağımız açıklandı.
            08- Proje:I,  AB Grundvig öğrenme ortaklığı projemiz de, ortaklarımız, Romanya, Avusturya, İsveç, Hollanda olmak üzere 4 ayrı ülkeyle, başarılı, verimli ve uyumlu bir çalışma  yapıldı. 06 Aralık 2010 tarihinde, “proje başvuru sahibi olarak” ilk toplantımızı  Türkiye de geçekleştirdik. Başarıyla tamamladığımız, çalışma ve dayanışma  sonucunda ortaklarımızın memnuniyeti hepimizi mutlu etmiştir.
            09- 2010 Yılı içinde Kastamonu Vali’liğin de kadın istihdamına yönelik “İpek Böceği Yetiştiriciliği” konusunda ‘’İpek Aana’’adlı Proje verdik..
            10- 2007 Yılında başlayan, Proje ortaklığımızda, STK’lar ve bazı  Kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere, 27 kuruluşun bulunduğu, (Türkiye Çöplük Olmasın)  Temiz toplum, Temiz Devlet, Temiz Hükümet ve Temiz insan konulu çalışmalarımız devam etmektedir.
            11- 2008 Yılında başlattığımız ve Barolar Birliği öncülüğünde yürütülen “Çocuklara Karşı Cinsel İstismar ve Ticari Sömürü” proje ağı ortaklığımız başarıyla sürdürülmektedir.
            12- AGİKAD, Proje partnerleri ile 6 Aralık 2010 tarihinde (Türkiye)Ankara' da ilk hareketliliğini gerçekleştirmiştir. Yapılan çalışmalarımızla her ülke kendi  planını çıkararak 2 yıllık programımızın, Türkiye, Romanya, Avusturya, İsveç ve Hollanda’dan olmak üzere,18 kişi ile proje uygulamaya konulmuştur.7 Aralık 2010 aynı gün, Yenimahalle Belediyesinde öğle yemeğinin ardından ve Belediyenin tanıtımı, Beceri Atölyeleri, Sanat merkezleri, Engelli atölyesi ve merkezdeki derneklerinin ziyareti). 8 Aralık günü  Beypazarı Başkanlık ziyareti  ve Tanıtım gezisi, Yöresel lezzetlerle paylaşılan yemek ikramı. Aynı gün Saat: 16.00: da Anıtkabir ziyareti - 17.30 da da Ulus Şengül Hamamını tanıtımı gibi örneklerimizle bilgi ve kültür paylaşımını gerçekleştirdik.
            13- 10 Mart 2011, Grundvig projemizle, Romanya hareketliliğimiz de Derneğimizi temsilen: Tomris Yalçınkaya’nın tasarımıyla gerçekleşen, “Güneş Bebeğimizin hayata kazandırılması” Çankaya Belediyesi Sığınma Evi’ne açtırdığımız “İyileşme Atölyesi”ni hayata geçirip, bir bakıma Çocukluklarındaki mutluluklarını yeniden canlandırmak ve ihtiyaç sahibi  kadınlara gelir imkanı sağlayan Başkan İnsaf Kılıç’ın “Güneş Bebek Projesi” gerçekleştirilerek hayata geçirildi.
            14- 6 Haziran 2011, Grundvig Projemizle, Avusturya’da gerçekleşen çalışmalarımızda: İnsaf Kılıç, Nesrin Yaşar, Şükran Kitiş, Tomris Yalçınkaya, Selma Ergen katıldılar. Nesrin Yaşar’ın “Hijyen ve Sağlıklı Beslenme” konulu sunumunu gerçekleştirdi.
            15- 23 ve 26 Nisan Grundvig projemizle, Hollanda çalışmamız “Altındağ Belediyesi’nde” gerçekleştirdiğimiz; 73 Kadına sunulan “Kadın Hakları” konulu seminerimizin sunum ve aktarımı yapıldı.
            16- 2. projemiz “LEONARDO VETPRO Hareketlilik Projesi”
16 Nisan 2011 Hollanda’da gerçekleşen bu projeyi “AGİKAD & Yenimahalle Belediyesi” katılımcı ortak olarak paylaşmışlardır. Hollanda seyahati, AGİKAD adına 8 katılımcı, Yenimahalle Belediyesi adına 2 katılımcıyla gerçekleşmiştir, gerekli çalışmalar yapılmış ve Ülkemize getirilen faydalı işlerin aktarımını “Yenimahalle Belediyesi” Dört Mevsim Tiyatro salonunda gerçekleştirilmiştir.
17- 2004 Yılından devam eden eğitim çalışmalarımızı, önceleri her 15 günde bir Happykidis Eğitim kurumu dayanışmalarımızla, gönüllü olarak, kadını güçlendiren seminerlerimiz, gerçekleştirildi. 2009’dan sonra özellikle daha çok kadına ulaşabilmek adına Ankara da bazı Belediyeler de uyguladık ve halen her ay bu çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
            18- 2011 & 2012 yılı 8 aylık bir planla her ay gerçekleştirdiğimiz “kadın el emeğini değerlendirme ve pazarlama tekniğini öne alarak kadını güçlendiren” seminerlerimizi, Yenimahalle Belediyesi Kültür Ticaret Merkezi Tiyatro salonundaki 8 aylık uygulamamız sonun da  çalışmalarımızda yıllık sezonu kapatmış olduk..
            19-21 Ekim 2009 Çarşamba Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezinde  “Kişisel Gelişimle kendini  keşfet, Girişimciliğini başlat” konulu-46 katılımcıyı faydalandırmış olduk. Konuşmacı: Üyelerimizden Eğit.Uz. Berna Tuna’nın sunumu sonucundaki geri bildirimler hepimizi memnun etmiştir.
              20-14 Kasım 2009 Cumartesi Yenimahalle Belediyesinde 38 Kadın.3 Erkek katılımcılara “Kadın Girişimcilerin İhracatta yönlendirilmesi” konulu seminerimiz son derece başarılı geçmiştir.
              21-16 Ocak 2010 Cumartesi Altındağ Belediyesinde Yunus Emre Kültür Merkezindeki “Girişimcilikte Kendini keşfet” konulu ücretsiz seminerlerimizi kadınlarımızla paylaştık.  Eğit. Uz. Ali Ulusoy’un sunumunda tamamı kadın olan  83 kişi faydalandırılmıştır.
22- 22 – 29 - 30 Kasım 2010,  Liderlik eğitimimizi,  yöneticiler başta olmak üzere,  kendimizden başlayarak 30 saatlik sürede, ilk gurup, 15 kişi, olarak liderlik okulundan sertifikalı olarak  aldık ve bu konuda birçok kadını eğitimlere organize ederek farkındalık yaratan çalışmalarımızı gerçekleştirmiş olduk.
23- Önemli amaçlarımızdan biri, kadın girişimci yetiştirmek,  KOSGEB destekli 27.000 tl  avantajlı hibe destekli proje eğitimimizi 103 başvuru  talepçi içinden gerçek girişimcileri seçerek, 30 kişi birinci gurup  olarak eğitimimizi iş planlarıyla birlikte, tamamı kadın olan  girişimcilerimizi mezun ederek, sertifikalarını verdik ve faydalanıcıların  kısa zamanda kendi işlerini kurmaya başladılar. Bu önemli konuda amacımız geçekleşmiş oldu. (aynı konuda 5 kadın girişimci kendi işlerini kurdular ne mutlu emeği geçenlere diyoruz)
24- Aynı konuda, - Çankaya Belediyesi’nin bizden talep ettiği  KOSGEB destekli  girişimcilik danışmalığımızı gerçekleştirdik ve ayrıca 15 kadın girişimcinin bu havuzdan faydalanmasını sağladık,
            25- 2011 Altındağ Belediyesi, Belediye Başkan Yardımcısı; Yunus Keleş’in Başkanın ve Belediye yetkililerinin ilgiyle izlediği, Yunus Emre Kültür Merkezi Salonu doluluğunda, Özellikle Bölgenin ev kadınlarına yönelik Sanat dalındaki tiyatro çalışmamızı Devlet Sanatçısı Neşet Erdem’in Katkılarıyla gerçekleştirmiş olduk… Bu konuda  Ankara da ilk defa uygulanan ‘’İnteraktif Tiyatro; Kadın ve Aile” adlı oyunumuza seyircilerin oyuncu olarak katılmalarından çıkardıkları sorgulamalar, kendi hayatlarına konulan bir değer olarak görmelerinin yanı sıra, uygulama sonrası çıkan sonuçtan herkes memnun kalmıştır.
            26- 8 Mart 2012 dünya kadınlar günümüz, her yıl çeşitli etkinliklerle kutlanmıştır. 08.03.2012 bu sene kadın şair ve kadın ozanlarla kutlamamız sonucunda katılımcıların şiirlerinden oluşan bir şiir kitabı basımımız gerçekleşecek ve günün anısına AGİKAD hediyesi olacaktır sözümüz sözdür.
            27- 2010, Başbakanlık Kadın Statüsü Genel Müdürlüğü ile işbirliğimiz devam etmektedir. Ayrıca, kadın konulu çalışmalarımızla dayanışmamızı sürdürüyoruz..
            28- 28 Nisan 2010, “Kadın Dayanışma Vakfı” çalışmalarımızda özellikle yönetim kurulu üyelerimizin görevlendirilmesinde, bilgi ve fikir paylaşımız olmaktadır. Örnek en son toplantımıza “MİDAS Otel’e, İnsan ticareti ile etkin mücadele”, sorununun sivil toplum örgütleri ve yerel yönetimler tarafından sahiplenilmesi ile mümkün olabilecektir. Bu amaçla; Ankara’da faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri ve yerel yönetimler arasında insan ticareti ile mücadele alanında işbirliği geliştirilmesini hedefleyen bir çalışma gerçekleştirilmiştir.
            29- 5 Haziran, -ANGİKAD RİXOS GRAND OTEL- “yarımdan bir olmaz” konulu ANGİKAD projesin de Dünyanın başarılı kadınlarıyla buluşmamız sağlanmıştır. Yönetim ve üyelerin katılımından memnuniyet verici sonuç çıkarılmıştır.
            30- 21 Ocak 2011, ‘’ÜRGÜP GÖREME CTSC” ağı Proje  ortaklığımızın gereğince, Projeye destek veren Ankara Barosu başta olmak üzere, birçok STK gurup üyeleri hazır bulunmuşlardır, Derneğimiz den Çalıştay’a Ürgüp’te  İnsaf Kılıç, Şükran Kitiş çalışmaları gerçekleştirmiştir..
            31- 26 Ocak 2011Yenimahalle Belediyesi – Dört Mevsim Tiyatro Salonun da  Genel .Sekreter Av. Şükran Kitiş “Kadın Hakları” konulu sunumunda 73 - Kadın ve 5 Erkek olmak üzere, toplam: 79 katılımcı faydalandırılmıştır.
            32- 24 Ocak 2012 de AKP İl Kadın Kolları Başkanlığının “ANNE Akademisi” nin açılışına derneğimiz adına, Genel Sekreter Şükran Kitiş ile Basın Danışmanı, İsmail Kara temsilci olarak katılmışlardır.
            33- 08 Mart 2010 Çankaya Belediyesi Kent Konbseyi devamıyla ‘’STK sorumluluk bilinciyle kadın” konulu çalışmalarımızda, özellikle“hedef grubu” olarak belirlediğimiz, Belediyenin Sığınma Evini baz alıp, önemsediğimiz sorunlara yönelik çalışmalarımıza katkımızı sürdürüyoruz.
            33- Kadın Statüsü ve Genel Müdürlüğü nezdinde STK olarak temsilciliğimizi oluşturduk. Bu ağdan bütün STK  Kadın kuruluşlarını güçlendirecek gerekli yerlerdeki çalışmalara müdâhil olmaktayız.
            34-10 Aralık 2010, Ankara Valiliği, İnsan Hakları Haftası, Keçiören Teknik Endüstri Meslek Lisesi etkinliğinde Av. Şükran KİTİŞ Kadın Hakları Konulu sunumumuzu gerçekleştirmiştir.
            35- Kadınların istihdamı konusunda çözüm ortağımız olan, Çelik Türk insan kaynaklarından, 23 kadına istihdam sağlanıp faydalandırılmıştır.
            36- Kadınlara destek: Mantı yapımı, ev reçelleri, yöresel yemek imalatı gibi fikir sahibi, kadınlara girişimcili konusunda güçlendirerek, manevi teşvik desteği verilmiştir.
            37- Televizyonda Tanıtım Etkinliğimiz: 2011-2012 yılı her ay verilen seminerlerimizi, AB Projelerimizin içeriğini ve girişimcilerimizi tanıtan Programlar da Başkent TV Biz bize programına zaman zaman Yöneticiler ve Üyelerimizin konuk olduğu, Derneğimizin çalışmalarına ve tanıtımına katkı koyacak imkânlar sağlanmıştır.
            38- WEB SİTE’MİZ yenilenmiş, güncellenmiş ve yükseltilmiştir. Tüm faaliyetlerimiz güncellenmektedir. Bütün Arama Motorlarından Web Sitemiza “AGİKAD ANKARA” adresi ile doğrudan, kolay ve çok hızlı erişim - ulaşım sağlanmaktadır. Resmi domain adresi ise: “www.agikad.blogspot.com” biçimindedir. Faaliyete olmayan, 2 ci, WEB sitemiz “agikad.org.tr” adresimiz ise “yasal haklarımız sabit olmak ve korunmak kaydıyla” şimdilik dondurulmuştur. AGİKAD’ın sürekli kullanılan ve işleyen yeni “e.MAİL adresi ise”: agikad.ankara@gmail.com’dur.
            39-AGİKAD, 3 aylık aralıklarla, çıkarılacak, BÜLTEN (Broşür) yayınlarımızın çalışmaları devam ediyor.
            40- ZİYARETLER 
Mart 2012 de, Kadın ve sosyal Projelerden sorumlu Bakan Yardımcısı: Aşkın Asan ziyaret edilerek, Kadın girişimciliğinin Akademik bir sektör oluşması ve kurumsallaşması yönelik önemli talebimiz Projelendirilip, kendilerine bir dosya verilmiştir. “ALO GİRİŞİMCİLİK HATTI” (v.s) başlıklarla gerçekleşebilecek projemizi kadının en önemli ihtiyacı görüyoruz Projemizin, yasallaşması için konumuzun takipçisi olacağız.
41- HUKUKSAL DURUM: 
Derneğimizin bu faaliyet döneminde de hukuksak açıdan sorun doğuracak, sıkıntısı bulunmamaktadır. Derneğimizin tüm resmi işlemleri, İl Dernekler Müdürlüğü nezdinde yapılması gereken işlemler süresinde ve titizlikle yapılmıştır. Derneğimizin herhangi bir kurum ve kuruluşa, şahsa borcu da bulunmamaktadır. Bu iki yıllık dönemde de derneğimiz oda kirası düzenli olarak Yönetim Kurulu üyelerimiz tarafından yatırılmaktadır.
- RESMİ İŞLEMLER, MÜRACAATLAR : 
Üç yıllık faaliyet dönemimizde Dernekler kanunundaki değişiklikler uyarınca tüm yapılması gereken prosedür işlemleri düzenli olarak yapılmış, beyannamelerimiz düzenli olarak İl Dernekler Müdürlüğüne zamanında verilmiştir. Şu an itibari ile derneğimizin herhangi bir borcu ve hukuksal anlamada sıkıntısı bulunmamaktadır.
-BUNDAN SONRAKİ PLANLADIKLARIMIZ
1) KOSGEP destekli Girişimcilik eğitimlerimiz davam edecektir. Yenimahalle Belediyesine 500 kadın yetiştirmeyi hedeflediğimizi bildirerek başvurumuzu yaptık.
2) AB Projelerine devam etmeyi ve kadın girişimciler yetiştirmeyi planladık.
            3) Ev kadınlarının ürünlerini üreteceği “üretim atölyesi” talebimizi Yenimahalle Belediyesi ve Altındağ Belediyesi olmak üzere 9- kadın Girişimcileri bir  mekânda  çalışma yapabilecek şekilde üreticilerin konularıyla,işlerinin renkli resimli görüntülerini dosyaladığımız, konumuzu, ihtiyacı olan yerin önemiyle,ürünlerini satabilecekleri ve tanıtımlarına katkı koyabilecekleri, “Üretim sokağı” projemizin başvurusunu gerçekleştirdik neticelerini bekliyoruz.
            4) 2004 den itibaren belli aralıklarla gerçekleştirdiğimiz, Turlar, Geceler, Eğitim Seminerlerimiz gibi (v.s) devam ettirerek, Kadın, Çocuk, Çevre konulu çalışmalarımız devam edecektir.
5- Türk Halk Müziği Koromuzu 2012 Eylül ayında başlatıyoruz.
AGİKAD’ kuruluşundan bu yana az veya çok emek veren, tüm girişimcilere, üyelerimiz ve diğer insanlara şükranlarımızla teşekkür ederim. 10 Mayıs 2012
                                                                             Yönetim Kurulu adına
                                                                              Başkan: İnsaf KILIÇ
 (*) 28.05.2009 Olağan Genel Kurul tarihinden sonraki çalışmalarımızın özeti.

Hiç yorum yok: