4 Ekim 2011 Salı

AGİKAD "Ankara Girişimci Kadınlar Derneği" HAKKINDA

AGİKAD, Atatürk'ün Türk kadınına verdiği büyük önemden ve ondan istediği görevlerden esinlenerek kurduk derneğimizi. 
Batıkent'in üç yüz bini aşkın nüfusa sahip olması ve bölgemizde de bir şeyler yapma çabasıyla sorunlarımızı bir nebzede olsa çözmek için gönüllü bir grup olarak inanç ile kararlılığımızı birleştirdik. 
Yedi kurucu üye olarak 08.11.2004 tarihinde çıktığımız bu yolda, bir çok zorluklarla karşılaştık. 
Ancak yılmadan büyük bir özveri ve azimle girmiş olduğumuz bu yola devam ederek, olumsuzlukları özverili ve çalışkan arkadaşlarımızla uyum içerisinde ve gönül birliğiyle aşarak dört yılı geride bıraktık. 
Bir toplumun uygarlaşma düzeyi o toplumda kadına somut olarak gösterilen değerle, yerle, saygıyla, sevgiyle, fırsat eşitliği ile değerlendirilir. 
İnsaf KILIÇ, Başkan
Çağdaşlaşma, çağdaş uygarlık düzeyine ulaşma ise bilim, eğitim ve genel anlamda sanatın beslediği sağlam maneviyat ile olur. 
Bu hedefe ulaşmak yarı aç, yarı cahil bırakılan insanları, özellikle de kadınları, sömürerek varılması mümkün değildir. 
Bu nedenle uygarlaşma karşıtı totaliter ideolojiler, her yerde ve her daim, kadını erkeğin emrine amade dört duvar arasına kapatma yoluna gitmişlerdir. 
Birkaç göstermelik istisna dışında, bazı baskılar sonucunda kadınlarımız okuldan, sanat ve iş dünyasından, siyasetten uzak bırakılmıştır. 
Ekonomik bağımsızlığına bu sebeplerden dolayı kavuşamayan kadınlar, dünyanın her yerinde, iki lokma ekmek getireceği sanılarak beklenen ve kutsallaştırılan, kocaya-babaya-erkeğe bağımlı kılınmışlardır. 
Gelinen nokta ortadadır, gözler önündedir. 
Kadının işi gerçekten zor. 
 Erkeğinki bir kere, kadınınki iki kere zor. 
Bu düşüncelerimiz doğrultusunda, hedeflerimize ulaşmak uğruna, her türlü zorluğa ve olumsuzluğa direnç göstererek üstesinden gelen ve her zaman gelebilecek olan AGİKAD üyeleri ve destekçileri olarak, yolumuza devam etmekteyiz. 

1 yorum:

deniz çetinkaya dedi ki...

değerli başkanım kadınlar olarak yaptıgınız bu hizmeti cok taktir ediyorum eğer uygun görürseniz kırıkkalede bir annesi kanserli bir baba ve zihinsel özürlü bir cocugun içler acisi durumuna baka kalmamak adına birşeyler yapabilirmiyiz annesi mobilya almış ama ödeme esnasında imkansızlıklardan dolayı ödeme yapamamış ve şuan annesi hapise düşmüş babası kanser yatıyor oglu malum bir diğer mevzu ben engelsiz türkiye partisinde görev almak için ugraşan hayıra vesile olcak her oluşumda adım atan bir kişi olarak hem sizle hemde parti anlamında sizleri yanımızda görmekten övünc duyarım engelli bir cok vatandaşımıza sahip cıkalım zorda olan bu insanları görmezlikten gelmeyelim efendim kosgep projesi olarak kurumunuz nezdinde katılan iş semineri karşılıgı iş anlamında bir yer acmak isteyen ev hanımlarına kosgepten 25 milyar para yardımı8nda bulundugunuz dogrumudur beni bu konularda bilgilendirirmisiniz deniz çetinkaya 05346735638