3 Ekim 2011 Pazartesi

AGİKAD Belediyeler

KADINLAR HAKLARINA SAHİP ÇIKMALI
Yenimahalle Belediyesi ve Ankara Girişimci Kadınlar Derneği'nin (AGİKAD) işbirliği ile Kadın Sorunları ve Kadın Hakları konulu bir söyleşi düzenlendi.
Yenimahalle Belediyesi ve Ankara Girişimci Kadınlar Derneği ‘nin (AGİKAD) işbirliği ile Kadın Sorunları ve Kadın Hakları konulu bir söyleşi düzenlendi. Yenimahalle Belediyesi Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda düzenlenen söyleşiye Yenimahalle Belediye Başkan Yardımcısı Şenol Balaban, Eşi Ayfer Balaban, AGİKAD Başkanı İnsaf Kılıç, dernek üyeleri ve Yenimahalleli kadınlar katıldı. Söyleşide bir konuşma yapan Yenimahalle Belediye Başkan Yardımcısı Şenol Balaban, Türkiye’de haklarını bilmeyen binlerce kadın olduğunu belirterek, “Kadınlar, kendi haklarını bilmez ve bu haklara sahip çıkmazsa bu sorunlar çözülemez. Önce siz haklarınıza sahip çıkacaksınız” dedi.
Kadınlarımız mücadelede en önde
Kadının toplumların gelişimindeki yerini ve önemini Cumhuriyet tarihinden verdiği örneklerle değerlendiren Balaban, “Anadolu kadını Kurtuluş Mücadelesi’nde en önde yerini almıştır. Gerektiğinde cepheye koşup savaşmış, gerektiğinde kağnı arabalarıyla silah taşımış, gerektiğinde yaralı askerleri sarıp sarmalamıştır. Kadınlarımız siyasi haklarını yine bu dönemde almış olmasına rağmen bugün geldiğimiz noktada sonuçlarının pek de istenilen noktada olmadığı ortadadır. 2007 seçimlerinde kadınların Parlamentodaki temsil oranı yüzde 9,1 olarak gerçekleşirken, bu durum yerel yönetimler açısından oldukça acıklı. 29 M art 2 009 yerel seçimlerinde kadın belediye başkanın oranı yüzde 1’i bile bulamadı” dedi.
Yenimahalle Belediyesi’ne teşekkür
AGİKAD Başkanı İnsaf Kılıç’da konuşmasında Yenimahalle Belediyesi’nin proje ve etkinliklere verdiği destekten dolayı teşekkürlerini sundu. Kılıç, “Başkan Yardımcımız Şenol Balaban’ın buraya eşi ile birlikte gelmesi biz kadınları ne kadar önemsediklerinin bir göstergesidir” diye konuştu.
AGİKAD Genel Sekreteri Şükran Kitiş’in hazırladığı slayt ile kadın hakları ve kadın sorunlarının masaya yatırıldığı söyleşide kadın hakları konusunda bilgi verildi.
AGİKAD ARŞİV, 30 Ocak 2011 Pazar 02:24

Hiç yorum yok: